• attorney-estate.jpg
  • criminal-lawyer.jpg
  • family-lawyer-karaj.jpg
  • financial-lawyer.jpg

وکیل در کرج

تاریخچه مهریه در ایران باستان

تاریخچه مهریه در ایران باستان 

موسسه حقوقی دیاکو یکی از برترین موسسه های حقوقی در کرج است 

دیاکو با گرد هم آوردن برترین وکیل در کرج و بهترین وکیل خانواده در کرج به یکی از برترین موسسه های حقوقی در کرج تبدیل شده است 

موسسه حقوقی دیاکو سالهاست که با برترین وکیل در کرج و وکیل خانواده در کرج در مسائل حقوقی فعالیت دارند و به یکی از پر سابقه ترین موسسه های حقوقی در کرج تبدیل شده است

شما میتوانید با ارتباط با موسسه حقوقی دیاکو با بهترین وکیل در کرج و وکیل خانواده در کرج در ارتباط باشید

در این محتوا مطالبی را مطالعه میکنید که با سایر مطالب وبسایت تفاوت دارد و پاسخ بسیاری از سوال های ما مربوط به تاریخچه مهریه در ایران باستان است 

در این محتوا در مورد تاریخچه مهریه در ایران باستان مطالبی را ارائه میکنیم که پاسخ بسیاری از سوالات شما است 

 

تاریخچه مهریه در ایران باستان
تاریخچه مهریه در ایران باستان

 

 

تاریخچه مهریه در ایران باستان 

با نگاهی به ادوار ما قبل از تاریخ با دو دوره متضاد از همدیگر رو به رو می شویم که یکی را به نام دوره «مادر شاهی و دیگری را دوره «پدر شاهی» می نامند. در دوره مادرشاهی که بخشی از زندگی ما قبل از تاریخ بشر است، انسان به حال توحش می زیسته و زندگی شکل قبیله ای داشته و به عللی نامعلوم، ازدواج با هم خون جایز شمرده نمی شده است.

در نتیجه، جوانان خواستار ازدواج، به ناچار از قبیله دیگری برای خود، همسر و معشوقه انتخاب نموده و برای انتخاب همسر به میان قبایل دیگر می رفتند.

در آن دوره، مرد به نقش خود در تولید فرزند واقف نبود، فرزندان را به عنوان فرزند همسر خود شناخته، نه به عنوان فرزند خود. در این دوره نسب از طریق مادران شناخته می شد، نه پدران. دورة مادر شاهی چندان نتوانست ادامه حیات پیدا کند؛ زیرا دیری نپاید که مرد به نقش خویش در تولید فرزند آگاه شد و خود را صاحب اصلی فرزند شناخت.

از این وقت، زن را تابع خود ساخت و ریاست خانواده را بر عهده گرفت و این دوره بر خلاف دوره مادر شاهی به دوره پدرشاهی تغییر نام یافت.

در زمان پیش از اسلام و در دوره جاهلیت، شاهد نوعی فروش دختر به عنوان یک کالا هستیم.

زوج در مصر باستان مبلغی را به عنوان خسارت از این جهت که با ازدواج، یکی از اعضای خانواده فردی را از او می گرفت به پدر دختر میداد. در واقع پرداخت مهر بابت تسکین و کاهش دادن رنج ناشی از جدایی دختر از پدرش صورت می گرفت.

در بابل، مهر به عنوان وجه المعامله و در واقع بهای زن بود که به پدر او داده می شد، هر چند به مرور زمان خرید آن به منظور ازدواج یا جایگزینی هدیه ای برای پدر زن حالت نمادین یافته بود.

در یونان باستان نیز مهریه یکی از سنن رایج در پیمان زناشویی بوده و پدر دختر بدون دریافت مبلغی پول یا هدیه از طرف داماد با انتقال حقوق خود نسبت به دختر با ازدواج آنها موافقت نمی کرد.

در حقوق رومی، مردم ملزم به پرداخت مبلغی با معیار سکه مسی به اولیای زن بوده که در ادوار بعد، این مبلغ به زن تعلق یافت.

در ایران باستان نیز پدر دختر با شوهر دادن او، کلیه حقوقی را که بر دختر و وظایفی را که در مقابل او داشته به شوهر وی انتقال می داد و در برابر این انتقال، مهر دریافت می داشت، اعم از پول یا مال غیرنقدی، جوامع قبیله ای و بادیه نشین حجاز نیز از همین سنت پیروی می کردند و مبلغ پرداختی از سوی مرد به هر عنوانی که داده می شد به پدر دختر اختصاص داشت. در آیین یهود نیز به شهادت تورات و تلمون، سنت مهر رایج بوده و در این دوره از زندگی یهودیان نیز همانند پیشینیان، وجود مهریه از ارکان عقد به شمار می رود، لكن كاتوليکها فاقد مهریه بوده و پروتستانها هم تعیین مهریه را الزامی نمی دانند و زوجین برای داشتن یا نداشتن آن مخیر هستند. بدین ترتیب، پیدایش مهریه با مالكيت خصوصی و افول دوران مادر سالاری آغاز گردید.

تاریخ مهریه در ایران 

۱۱۶ مهر در ایران باستان از نوشته های زرتشتی چنین برمی آید، هنگامی که مرد می خواست با دختری ازدواج کند، مکلف بود علاوه بر دختر، مالی نیز به پدر وی تسلیم کند. در حقوق زرتشت زن می توانست مهری را که شوهر به او داده یا تعهد به تسلیم آن کرده است، به او ببخشد؛ اما در صورتی که زن مهر خود را بگیرد و بعد از عیبی، از قبیل نازا بودن در او ملاحظه شود، حق زن نسبت به مهر ساقط و شوهر مجاز در استرداد آن بود.

موسسه حقوقی دیاکو یکی از برترین موسسه های حقوقی در کرج است 

دیاکو با گرد هم آوردن برترین وکیل در کرج و بهترین وکیل خانواده در کرج به یکی از برترین موسسه های حقوقی در کرج تبدیل شده است 

موسسه حقوقی دیاکو سالهاست که با برترین وکیل در کرج و وکیل خانواده در کرج در مسائل حقوقی فعالیت دارند و به یکی از پر سابقه ترین موسسه های حقوقی در کرج تبدیل شده است

شما میتوانید با ارتباط با موسسه حقوقی دیاکو با بهترین وکیل در کرج و وکیل خانواده در کرج در ارتباط باشید


 

کلمات کلیدی : تاریخچه مهریه در ایران و باستان ، وکیل در کرج  ، موسسه حقوقی دیاکو ، وکیل خانواده در کرج ، تاریخچه مهریه در ایران و باستان ، وکیل در کرج  ، موسسه حقوقی دیاکو ، وکیل خانواده در کرج  ، تاریخچه مهریه در ایران و باستان ، وکیل در کرج  ، موسسه حقوقی دیاکو ، وکیل خانواده در کرج  ، تاریخچه مهریه در ایران و باستان ، وکیل در کرج  ، موسسه حقوقی دیاکو ، وکیل خانواده در کرج  ، تاریخچه مهریه در ایران و باستان ، وکیل در کرج  ، موسسه حقوقی دیاکو ، وکیل خانواده در کرج  ، تاریخچه مهریه در ایران و باستان ، وکیل در کرج  ، موسسه حقوقی دیاکو ، وکیل خانواده در کرج  ، تاریخچه مهریه در ایران و باستان ، تاریخچه مهریه در ایران و باستان ، وکیل در کرج  ، موسسه حقوقی دیاکو ، وکیل خانواده در کرج  ،وکیل در کرج  ، موسسه حقوقی دیاکو ، وکیل خانواده در کرج ، تاریخچه مهریه در ایران و باستان ، وکیل در کرج  ، موسسه حقوقی دیاکو ، وکیل خانواده در کرج ، تاریخچه مهریه در ایران و باستان ، وکیل در کرج  ، موسسه حقوقی دیاکو ، وکیل خانواده در کرج  ، تاریخچه مهریه در ایران و باستان ، وکیل در کرج  ، موسسه حقوقی دیاکو ، وکیل خانواده در کرج 

شماره تماس:
026-32207510

09120475112

نظرات (14)

This comment was minimized by the moderator on the site

حرف دهنو میفهمن نمیبندن :))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

رضا
This comment was minimized by the moderator on the site

حرف دهنتو ببند

سلاله
This comment was minimized by the moderator on the site

حالا خوبه نگرفتمت میگی مهریه مهریه اگ زنم شی چی میشه : )))))))

اکبری
This comment was minimized by the moderator on the site

با وکیل در کرجم باز باید مهریمونو بدین

سلاله
This comment was minimized by the moderator on the site

وکیل در کرج میگیرم مهریه هم بهتون نمیدم

اکبری
This comment was minimized by the moderator on the site

آقا بی احترامی به هم نکنید واقعا مهریه حق ما خانم هاست

سلاله
This comment was minimized by the moderator on the site

ما زن نگیریم کی کیاد تورو بگیره ترشی میشی

اکبری
This comment was minimized by the moderator on the site

مگ اسلحه گذاشتن پشت سرت که زن بگیری؟ خب نگیر

مریم
This comment was minimized by the moderator on the site

خانم مریم هروقت ما گفتیم نفس نکش این حرفو بزن شما که ذدارین واسه نفس کشیدن پول میگیری نگو

رضا
This comment was minimized by the moderator on the site

مسخره بازیا چیه مهریه حق خانم هاست دیگه عجبااا خوبه بگیم پسرا نفس نکشن زوره ؟

مریم
نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد
بارگذاری بیشتر ...

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

 

درخواست مشاوره : 02632400680